Deset otázek pro Milana Cabrnocha

 

| 31/7/2007 | Témata: Média a rozhovory, Zdravotně postižení.

Deset otázek pro Milana Cabrnocha - RoskaMilan Cabrnoch odpovídá na deset otázek časopisu Roska, týkající se mimo jiné aktuálních otázek zaměstnávání zdravotně postižených v ČR a EU.

 

Myslíte se, že je přínosem pro zdravotně postižené osoby sdružovat se do různých asociací, unií či klubů?

Určitě, výměna zkušeností sdílení podobných starostí a vzájemná pomoc, kterou si lidé v rámci klubů mohou poskytovat, jsou velkým přínosem pro každodenní život zdravotně postižených.

Máte nějaké osobní zkušenosti s pacientskými organizacemi?

Spolupracuji s pacientskými organizacemi na evropské i národní úrovni. Na mnohá jednání týkající se zdravotní péče v Evropském parlamentu jsou zváni zástupci evropských pacientských organizací. V České republice s pacientskými organizacemi spolupracuji zejména v rámci pracovní skupiny pro zaměstnávání zdravotně postižených, ale setkávám se s nimi i při jiných příležitostech.

Znáte aktivity Unie Roska v ČR?

Aktivity Unie Roska sleduji a pokud mi to můj program dovolí, rád se jí pořádaných akcí účastním. Také pracujeme společně ve zmíněné pracovní skupině pro zaměstnávání zdravotně postižených.

Znáte časopis Roska?

Časopis Roska znám, dokonce ho pravidelně nacházím ve své schránce a každé číslo alespoň prolistuji.

Unie roska v ČR již tradičně pořádá výstavy děl osob s postižením RS, viděl jste už některou z těchto výstav?

Bohužel jsem zatím neměl možnost zúčastnit se některé z výstav. Doufám, že se mi to v budoucnu podaří.

Hodně se mluví o 1 milionu podpisů, k podpisu vyzývají různé organizace, poradil byste, zda se člověk má a proč vlastně podepsat. Jde o podpisy do evropské kampaně EDF (Evropské fórum zdravotně postižených), jejímž cílem je shromáždit 1 milion podpisů na podporu návrhu Evropské směrnice pro osoby se zdravotním postižením. Kampaň probíhá od ledna do října 2007. Kde si můžeme tuto směrnici přečíst, abychom dobře věděli, co vlastně máme podepisovat?

Obecně nejsem pro nátlakové akce, a to ani ve formě sběru podpisů. Dávám přednost otevřené diskuzi, nikoliv neústupnému prosazování jednoho názoru. Rád bych zdůraznil, že obecná legislativa by měla být komplexní a měla by platit pro všechny, abychom nemuseli pro každou specifickou skupinu občanů vytvářet zvláštní směrnici. Je-li pro nějakou skupinu vytvořen specifický předpis, jistě to nepovede k jejímu zrovnoprávnění.

Stále se potýkáme s problémy se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením. Má podle vás vůbec osoba s handicapem pracovat?

Určitě ani. A nejde jen o výdělek, ale především o sociální roli zaměstnání. Zdravotně postižený, který pracuje, je prostřednictvím svého zaměstnání přirozeně zařazen do společnosti, cítí se být užitečným a není třeba sáhodlouze vysvětlovat, že dobrý psychický stav pozitivně ovlivňuje zdraví.

Může být zaměstnání důvodem k odebrání invalidního důchodu? Máme s tím bohaté zkušenosti, kdy našim členům jsou buď odebírány důchody, nebo jsou upozorňováni na to, že mohou o důchod přijít, pokud budou pracovat.

Zaměstnání by jistě nemělo být důvodem k odebrání invalidního důchodu, jehož přidělení závisí na zdravotním stavu, nikoliv na výši výdělku. Tyto dvě věci je třeba jasně oddělit.

Myslíte si, že je v ČR dostatek bezbariérových přístupů pro osoby s postižením? Máme co zlepšovat?

Česká republika je na tom ohledně bezbariérových přístupů poměrně dobře, např. ve srovnání s Bruselem, ale samozřejmě máme co zlepšovat. Myslím, že trend je obecně dobrý a míst s bezbariérovým přístupem stále přibývá.

Zákon o sociálních službách je pro osoby se zdravotním postižením velký průlom, ale asi všichni víme, že má velké mezery. Jaký je váš názor?

Zákon o sociálních službách je prvním krokem správným směrem a já věřím, že chyby které obsahuje, budou napraveny. K tomu je ale třeba, aby bylo slyšet, co je třeba změnit. Konstatovat, že zákon je nedobrý, dokáže každý, ale je potřeba především navrhnout řešení. Sami postižení a lidé, kteří pracují ve službách pro zdravotně postižené, nejlépe vědí, jak věci skutečně fungují a jak by fungovat měly. Nebojte se navrhnout své řešení, nikdo je nezná lépe než vy.

Související:

  • rozhovor vyšel v časopise Roska 2/2007, stáhnout [PDF, 5.8MB]
             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt