Tři otázky časopisu Konta Bariéry "Můžeš"

 

| 16/1/2007 | Témata: Média a rozhovory, Zdravotně postižení.

Tři otázky časopisu Konta Bariéry Můžeš Základní dokumenty Evropské unie hovoří o stejných právech všech občanů. Jedná se o stejná práva i v přístupu ke zboží a službám. Víme, že se na půdě evropského parlamentu vede polemika, zda pro zdravotně postižené občany nemají platit jiná pravidla, než jaká mají ostatní občané, jaký je váš názor?

Osobně se domnívám, že pokud chápeme zdravotně postižené občany jako rovnoprávné, není možné navrhovat pro ně jiná pravidla, něž jaká mají ostatní občané. Polemika se o tom opravdu vede. Nedomnívám se však, že by bylo správné přijímat zákon upravující pro jednu skupinu občanů oblast, ve které již jiný právní předpis stanoví rovná práva. Rovnost nelze vytvořit různými pravidly pro určité skupiny.

Velkým problémem u nás jsou úřední zdlouhavé postupy při udílení podpor a dotací, úřední šiml komplikuje život. Jak se s tím potýkají v ostatních zemích Evropské unie?

Podle mé zkušenosti bují byrokracie vesele nejen u nás, ale v celé Evropě. Nepřiměřená administrativa problémem určitě je. Od září 2006 spolupracuji s představiteli organizací zabývajících se zaměstnáváním zdravotně postižených v České republice a společně připravujeme návrhy na zlepšení stávajícího stavu.

Mohou pracovat zdravotně postižení, když jsou poživateli invalidního důchodu, může jim být na základě toho, že pracují, odebrán invalidní důchod?

Principiálně nejsem pro automatické odebírání sociálních dávek jenom díky tomu, že občan pracuje. Kriteriem pro poskytnutí sociální dávky musí být vždy skutečná potřeba konkrétního občana. Vždy je třeba nastavit pravidla tak, aby se každému vyplatilo pracovat. Pokud by měl být potrestán za to, že pracuje, je systém chybně nastaven a musí být změněn. Jsem přesvědčen, že požívání invalidního důchodu nesmí být překážkou v zapojení občana se zdravotním postižením do pracovního procesu.

Závěrem bych chtěl vyslovit své hluboké uznání a obdiv všem těm, kdo přes své zdravotní postižení pracují a hledají práci i těm, kdo jim v tom pomáhají.

 

 

vyšlo v časopisu Můžeš

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt