EURO dává prostor k diskusi o eHealth

 

| 6/2/2014 | Témata: Česká republika, eHealth.

Vážená redakce,

rád bych Vám poděkoval, že dáváte na stránkách časopisu EURO opakovaně prostor diskusi o elektronickém zdravotnictví, zvláště o elektronických zdravotních knížkách, o kterých bylo v posledních dvou letech publikováno mnoho nepravd a mýtů. Na mém poděkování nemůže nic změnit název textu, který jste v diskusi zveřejnili - Blouznivá obhajoba IZIP (EURO 3. února 2014). Ve slušné společnosti se nehodí takto snižovat důstojnost druhého diskutujícího, ale vlastní diskusi, ve které pochopitelně zaznívají odlišné názory, to ovlivnit nemůže. Seriozní konfrontace různých názorů a prezentace podložených skutečností bezpochyby přispívá při hledání správného řešení.

Jak s portálem VZP?

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) potřebuje jako každá zdravotní pojišťovna portál, tedy prostředí, ve kterém bezpečně komunikuje se svými pojištěnci, plátci pojistného, smluvními zdravotnickými zařízeními a dalšími subjekty. VZP má tři možnosti, jak svůj portál řešit: (1) bude využívat stávající portál provozovaný společností, kterou většinově vlastní a ovládá, a rozvíjet ho dle svých potřeb, (2) odkoupit stávající portál od své společnosti, plně jej vlastnit a provozovat vlastními silami a rozvíjet ho v souladu se svými potřebami nebo (3) ukončit využívání stávajícího portálu, provozovaného jí většinově vlastněnou společností (tedy znehodnotit vlastní majetek který sama ocenila na 59 milionů Kč) a koupit si nový, nejspíše velmi podobný portál, provozovat jej vlastními silami nebo prostřednictvím jiného dodavatele. Rozhodnutí je odpovědností správní rady, která VZP řídí.

Kolik a za co VZP zaplatila.

Ačkoli to mnozí stále dokola opakují, není pravda, že VZP utratila za elektronické zdravotní knížky dvě miliardy korun. Skutečností je, že VZP na základě smluv, které ze své vůle uzavřela, nakupuje v cenách, na kterých se dohodla, pro své pojištěnce již dvanáct let konkrétní služby, především zřízení a správu elektronických zdravotních knížek (EZK). Za tyto služby pro 2,5 milionu pojištěnců během dvanácti let zaplatila celkem zhruba 1,5 miliardy Kč. Cena správy jedné EZK nedosahuje ani 6 Kč měsíčně, každý si ji může srovnat třeba s cenou správy běžného účtu v bance.

Kdo sebral pojištěncům VZP elektronické zdravotní knížky?

Jsem rád, že diskutující, vystupující jako (myš) potvrzuje, že smlouvy o poskytování EZK pojištěncům VZP „vypršely“ (rozuměj byly nuceně ukončeny) po dohodě ministra Hegera s předsedou vlády Nečasem - jakkoli je bizarní, že o smlouvě mezi veřejnoprávní, na státu ze zákona nezávislou VZP a soukromou a.s. rozhodují členové vlády při večeři.

Ovládá VZP svou společnost IZIP a.s.?

VZP si opakovaně stěžuje, že jako většinový vlastník údajně neovládá svou společnost plně. Zatím představitelé VZP neupřesnili, které jejich plány se společností IZIP a.s. se jim nepodařilo realizovat.
Skutečností je, že podíl právě 51% na společnosti IZIP byl vyžádán právě ze strany VZP, a to usnesením její správní rady na návrh tehdejšího náměstka ministra zdravotnictví Noska. VZP vlastní většinu společnosti IZIP, dva ze tří členů představenstva společnosti IZIP jsou zaměstnanci VZP. Bez souhlasu VZP nemůže společnost IZIP udělat vůbec nic.

VZP se v posledních letech chová ke své společnosti, ke svému majetku (který nedávno ocenila na bezmála půl miliardy korun) vpravdě macešsky. Ačkoli se při přebírání akcií opakovaně zavázala projekt EZK dále rozvíjet, své závazky díky politickým rozhodnutím nemůže plnit, svou společnost poškozuje a někteří členové jejích orgánů se dokonce netají plány ji zničit.
Rozhodování VZP není ani odborné, ani ekonomické, ale výhradně politické. Odborně jsou EZK plně v souladu s evropskými i světovými trendy kvalitní, bezpečné a efektivní zdravotní péče, stejně jako s datovým rozhraním a dalšími normami užívanými v ČR. Ekonomicky se EZK pojišťovně bohatě vyplatí, jak dokazují například údaje z výroční zprávy VZP 2010 nebo závěrečné zpráva z pilotních projektů z roku 2012. Rozhodování VZP je politické, protože dva nejvyšší orgány, správní rada a dozorčí rada (jejichž rozhodnutí ředitel pouze vykonává) jsou obsazeny podle výsostně politického klíče: 1/3 jmenována vládou a 2/3 voleny sněmovnou v poměru zastoupení jednotlivých politických stran v ní.

Není divu, že se v této situaci, kdy politická rozhodnutí ničí společnost IZIP, její menšinový vlastník poškozování svého majetku brání.

EZK a elektronické recepty

Součástí elektronické zdravotní knížky pojištěnce VZP je mimo jiné i lékový záznam pacienta. Je to přehled předepsaných receptů a léků, které si pacient vyzvedl nebo koupil v lékárně.

Elektronický recept sám o sobě, tak jak je připravován státem (SUKL), je pouze administrativním nástrojem. Aby mohl být pacientovi užitečný, musí se propojit informace o receptech vystavených různými lékaři (v optimálním stavu i s laboratorními výsledky a klinickými informacemi). To systém elektronických receptů připravovaný SUKL neumožňuje, chybí mu k tomu souhlas pacienta.

Majitelé EZK, tedy 2,5 milionu pojištěnců VZP, svůj souhlas se sdílením informací mezi lékaři a lékárníky vyslovili a svým vlastnoručním podpisem potvrdili. Diskutující (myš) se mýlí, když uvádí v EURO, že se pojištěnci VZP IZIPu „upsali“.

Svéprávní a za sebe odpovědní občané vyslovili svobodně svůj souhlas a nezaslouží si podobnou dehonestaci projevu své svobodné vůle. Podrobná kontrola Úřadu na ochranu osobních údajů (nejrozsáhlejší v historii ČR) potvrdila plný soulad tohoto informovaného souhlasu občana s platnými zákony.

VZP údajně tvrdí, že má lepší data než IZIP (její společnost).To je jistě pravda a VZP snad brzy začne tato data využívat ve prospěch svých pojištěnců, pro řízení účelné farmakoterapie, v boji proti nevhodným, škodlivým a nebezpečným kombinacím léčiv a ve prospěch bezpečnosti svých pojištěnců a efektivního hospodaření s jejich penězi.

Skutečností zůstává, že VZP získává data z vyúčtování, tedy se značným zpožděním. Dozví se jen o těch lécích, které si pacient na recept v lékárně vyzvedl. Naproti tomu data v EZK jsou on-line, tedy okamžitě ve chvíli předepsání léku, resp. ve chvíli výdeje léku v lékárně. V lékovém záznamu pacienta v EZK jsou navíc i léky, které si pacient v lékárně koupil a o kterých se VZP nikdy nedozví. Proto lze lékový záznam v EZK využít pro bezpečnost a účelnost léčby mnohem lépe, než data v účtech VZP.

Ještě jednou děkuji redakci za prostor k diskusi o elektronickém zdravotnictví na stránkách EURO. Výše uvedené argumenty současně poskytnu dalším novinářům, kteří se věnují tématice zdravotnictví, a to s cílem zvýšit jejich informovanost a přispět k veřejné diskusi svými názory.

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt