milanweb | 7/1/2014 | Témata: Evropský parlament, Zprávy z Evropského parlamentu.
Jeden informační portál mi položil otázky - jak hodnotím svou práci v Evropském parlamentu, co bude úkolem EP v příštím volebním období a zda budu kandidovat.
V mém druhém volebním období od roku 2009 do roku 2014 jsem členem poslaneckého klubu Občanské demokratické strany, který je součástí politické skupiny Evropští konzervativci a demokraté (ECR).
Jsem členem vedení poslaneckého klubu ODS a koordinátorem hlasování. Za velký úspěch pokládám to, že po celé volební období zpracovává poslanecký klub ODS své vlastní hlasovací listy, ve kterých promítáme náš volební program a politické priority. v Evropském parlamentu není obvyklé, aby jednotlivé poslanecké kluby pracovaly takovým systematickým způsobem.
Ve výboru pro zaměstnanost a sociální politiku pracuji jako mluvčí politické skupiny ECR. Velice si cením vynikající spolupráce jak poslanců, tak jejich spolupracovníků a politických poradců ECR. Díky značné politické izolaci ECR se nám mnoho prosadit nepodařilo, o to více si ceníme případů, kdy se nám společně s poslanci EPP a ALDE podařilo zabránit nekřiklavější levicovým regulačním návrhům. Podařilo se mi jako zpravodaji řídit bezproblémové projednání novely nařízení o koordinaci sociálních systémů.
Zdravotnickým tématům se věnuji systematicky v výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. V této oblasti přijal Evropský parlament, bohužel za minimálního zájmu české odborné a politické veřejnosti, zásadní normy, které budou na mnoho let bezprostředně ovlivňovat zdravotnictví všech členských zemí. Jde o směrnici o právech pacientů při přeshraniční zdravotní péči a balík nařízení regulujících oblast léků, zdravotních prostředků a klinických studií.
Od roku 2009 jsem předsedou stálé delegace EP pro spolupráci s Arménií, Ázerbájdžánem a Gruzií. Vážím si toho, že jsme během uplynulých let výrazně zlepšili vztahy mezi Evropským parlamentem a parlamenty jednotlivých zemí. Aktivně jsme se podíleli na prosazování dalších reforem, ekonomické spolupráci, i na dodržování lidských práv a svobod. Osobně jsem se zúčastnil pozorovacích misí řady voleb v dotčených zemích. Ačkoli se v zemích Jižního Kavkazu setkává evropská politika východního partnerství s neúspěchy a země se dostávají stále více pod vliv Ruska, parlamentní diplomacie na úrovni EP podporuje co nejužší vazby k EU a jejím členským zemím.
V dalším volebním období zůstává hlavním úkolem Evropského parlamentu zásadní změna přístupu k evropské legislativě. Je řada oblastí, ve kterých je smysluplné a prospěšné vytvářet a prosazovat společná pravidla. Je to prospěšné pro členské země a jejich občany. Vedle toho je však mnoho, příliš mnoho regulací, které prospěšné a užitečné nejsou, předněji řečeno jsou ale jen úzkým zájmovým skupinám. Takové regulace musí být zrušeny. Přál bych si, aby k tomu našel nový Evropský parlament dostatek odvahy.
Jsem připraven v práci v Evropském parlamentu pokračovat. Pokud dostanu podporu uvnitř Občanské demokratické strany, předložím voličům ve volební kampani výsledky své práce a jasnou představu dalšího působení Evropského parlamentu a reforem Evropské unie.