tisk | 15/10/2012 | Témata: Česká republika, eHealth.
Praha, 11. 10. 2012 – Podle ICT Unie, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, a Českého národního fóra pro eHealth (ČNFeH) obsahuje zadání veřejné soutěže o návrh „Hospodárné a funkční elektronické zdravotnictví“, vypsané Ministerstvem zdravotnictví ČR dne 18. 9. 2012, značné množství nejasností, chyb, skrytých rizik a zavádějících požadavků.
Se společným stanoviskem k soutěži o návrh se ztotožňují i renomované zdravotnické kapacity, jimiž jsou prof. MUDr. Jan Pirk, prof. MUDr. Štěpán Svačina, prof. MUDr. Tomáš Zima a Mgr. Jan Lorman.
Autoři stanoviska kritizují např. absenci příslušných rozhodnutí ze strany Ministerstva zdravotnictví, jak a kým bude realizace eHealth garantována a prováděna, nebo krátkou dobu, jež byla pro zpracování návrhu stanovena (pouhých 30 dní). Zadání soutěže dále požaduje decentralizovanost sdílení elektronických zdravotních záznamů v situacích, kdy jsou data pacienta nezbytná pro poskytování zdravotní péče, což vyžaduje zcela zásadní změnu administrace zdravotní dokumentace, která ovšem není slučitelná s reálnými možnostmi poskytovatelů zdravotní péče ani jejich dodavatelů ICT řešení. A v neposlední řadě hodnotící kritéria soutěže neobsahují jediný měřitelný prvek, dle kterého by bylo možné objektivně zhodnotit kvalitu navržených řešení.
Strategie implementace elektronického zdravotnictví musí naproti tomu reagovat na skutečné potřeby pacientů, poskytovatelů a plátců zdravotní péče. Dosud chybí základní, odborná i společenská shoda na potřebách českého zdravotnictví ve stárnoucí populaci s rostoucí prevalencí i incidencí chronických civilizačních chorob. Bez této shody na budoucích potřebách zdravotnictví pro uspokojení předpokládané rostoucí poptávky po zdravotních službách se lze jen obtížně přiblížit požadavkům na elektronické nástroje ve zdravotnictví, které uvádí samotný název soutěže.
ICT Unie, ČNFeH a výše uvedené osobnosti jsou připraveni iniciovat celospolečenský dialog, který povede k popsání budoucích potřeb zdravotnictví v České republice. Na tomto základě pak bude možné plánovat skutečně hospodárný a funkční postup implementace elektronického zdravotnictví, jehož výsledkem bude bezpečný, kvalitní a dlouhodobě udržitelný systém poskytování zdravotní péče.
Společné stanovisko k zadání soutěže představili mluvčí a podporovatelé iniciativy během tiskového briefingu, který se uskutečnil dnes, tj. 11. 10., v Domě Portus v Praze, kde zároveň nabídli své dlouholeté zkušenosti s poskytováním a čerpáním léčebné a preventivní péče k celospolečenskému dialogu.