Předsednictvo meziparlamentního výboru zasedalo v Yerevanu

 

| 5/11/2013 | Témata: Evropský parlament, Jižní Kavkaz.

Arménský parlament hostil ve dnech 30. a 31. října zasedání předsednictva meziparlamentního výboru EU-Arménie. Jednalo se o první zasedání od změny kurzu arménské zahraniční politiky, kterou dne 3. září 2013 oznámil prezident Arménie Serzh Sargsyan, když prohlásil, že Arménie bude usilovat o vstoupení do Celní unie, kterou založilo Rusko spolu s Kazachstánem a Běloruskem. Stalo se tak v Moskvě po jednání s prezidentem Vladimire Putinem. Členství v Celní unii je ovšem neslučitelné s dohodou o volném trhu, jejíž podobu dojednávala Evropská unie s Arménií v posledních 3 a půl letech. Prezident Sargsyan vyhlásil změnu kurzu bez konzultace s vládou či parlamentem, což vzbudilo velkou nevoli opozice i občanů.

Sérii setkání zahájil Milan Cabrnoch schůzkou s ministrem zahraničních věcí Edwardem Nalbandianem, který rozhodnutí prezidenta obhajoval s tím, že o žádné překvapení nešlo, neboť Arménie s Ruskem spolupracuje dlouhodobě. To je pravda, Arménie podepsala s Ruskem na jaře dohodu o umístění ruských jednotek na svém území až do roku 2044. Jedná se ovšem o nezbytnost, neboť bez podpory ruské armády by Arménie během několika dní přišla o Náhorní-Karabach, který dobyla ve válce s Ázerbájdžánem na počátku 90. let 20. století.

Následoval pracovní oběd s velvyslancem EU v Arménií Traianem Hristeou a poté setkání s ministerským předsedou Tigranem Sargsyanem (není příbuzný prezidenta, shoda jmen), který novou zahraniční politiku své země hájil nutností diverzifikovat zahraniční vztahy a také potřebou zajištění bezpečnosti země, která má uzavřené hranice s Ázerbájdžánem i Tureckem. V budově parlamentu se Milan Cabrnoch setkal s jeho předsedou Hovikem Abrahamyanem, který podpořil argumenty ministra zahraničí i předsedy vlády. Vyjednával zde také s předsedou arménské delegace v meziparlamentním výboru EU-Arménie o podobě společného prohlášení.

V podvečer přijal Milana Cabrnocha prezident Serzh Sargsyan, který vysvětlil, že přistoupení k Celní unii a zachování spolupráce s Evropskou unií je pro Arménii nejvýhodnější cestou. Závěr prvního dne jednání patřil pracovní večeři, které se zúčastnili členové arménské delegace v meziparlamentním výboru EU-Arménie. Delegaci Evropského parlamentu bohužel reprezentoval jen její předseda Milan Cabrnoch, neboť ostatní poslanci Evropského parlamentu nenašli ve svém nabitém programu pro tuto důležitou pracovní cestu čas.
Ve čtvrtek 31. října se Milan Cabrnoch setkal se zástupci neziskových organizací v Arménii, kteří dle očekávání kritizovali změnu arménské zahraniční politiky a označili změnu za neústavní. Upozorňovali zejména na fakt, že změnu neschválil parlament.

Poté následoval přesun do parlamentu a zde postupně setkání se zástupci všech politických stran zastoupených v parlamentu. Představitelé opozičních parlamentních politických stran hlasitě kritizovali jak prezidentovo rozhodnutí, tak fakt, že jednal bez projedání věci v parlamentu. Parlament Arménie dodnes nemá k přistoupení země k Celní unii žádný dokument. Na závěr jednání proběhla tisková konference, na které Milan Cabrnoch spolu se svým spolupředsedou Samvelem Farmanyanem prezentoval společné prohlášení předsedů, které je přiloženo.

Všichni představitelé Arménie jasně deklarovali vůli dále spolupracovat s Evropskou unií, zejména v oblasti sektorových reforem. Milan Cabrnoch opakovaně zdůrazňoval nutnost najít nový formát pro takovou spolupráci, neboť Dohoda o partnerství a spolupráci je již zastaralá a spolupráce mezi Arménií a Evropskou unií se od podpisu v roce 1999 značně posunula. Bude velmi zajímavé sledovat, jaké výsledky přinese summit ve Vilniusu 28. a 29. listopadu 2013, kde by se další podoba spolupráce mezi Arménií a Evropskou unií měla projednat.131131_Co-Chais_Joint Statement.pdf

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt