admin | 4/2/2009 | Témata: České předsednictví.
Po úvodním představení obecných priorit, kterými jsou známá tři E (ekonomika, energetika a Evropa ve světě) informoval Petr Nečas o čtyřech sektorových prioritách:
- odstranění bariér v pohybu pracovních sil;
- zvyšování zaměstnanosti a flexibility;
- horizontální podpora rodiny;
- začleňování zdravotně postižených;
a uvedl, že těchto cílů může být dosaženo díky zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie, která umožní udržitelnost sociálních standardů Evropské unie. Další podmínkou je volný pohyb osob. Přestože tento princip bude podporován, nechystá v této věci české předsednictví žádnou legislativní úpravu.
Dále místopředseda vlády uvedl výčet akcí českého předsednictví v oblasti sociálních věcí a zaměstnanosti:
- Neformální zasedání ministrů pro zaměstnanost a sociální věci, Luhačovice 22. - 24. ledna 2009
- Zasedání ministrů EU pro otázky rodinné politiky, Praha 4. - 5. února 2009
- Konference Rodičovská péče o děti a politika zaměstnanosti, Praha 5. - 6. února 2009
- Konference Flexijistota - celoživotní učení a prvky sociální ochrany, Praha 25. - 26. března 2009
- Konference Sociální služby - nástroj mobilizace pracovní síly a posílení sociální soudržnosti, Praha 22. - 23. dubna 2009
- Ministerská konference Budování migračních partnerství, Praha 26. - 28. května 2009
- Evropská konference o důstojnosti a ohroženosti starších lidí, Praha 25. - 26. května 2009
- Více viz http://www.eu2009.cz/cz/calendar/kalendar-akci-849/
Členové výboru pro zaměstnanost a sociální věci položili Petru Nečasovi mnoho dotazů, které se často překrývaly. Z jeho odpovědí bylo patrné, že bude usilovat o snížení byrokracie a podporu konkurenceschopnosti. Zdůraznil, že pracovní místa nevytvářejí státy, ale podniky, proto by právě jim měla být směřována podpora v současné ekonomické krizi. Ovšem v oběmu, který nenaruší tržní principy. Občanům členských států nepomohou záchranné sítě sociálních systémů, ale možnost pracovat a starat se sám o sebe a o své blízké, což je nejdůstojnější forma existence a to i pro zdravotně postižené spoluobčany.
Ve věci směrnice o některých aspektech pracovní doby vyjádřil místopředseda vlády zklamání nad výsledkem hlasování Evropského parlamentu ve druhém čtení, kdy nebyl podpořen kompromisní návrh Rady Evropské unie. Dále uvedl, že směrnice ve své současné podobě neodpovídá praxi, proto tolik členských států využívá opt-out a zdůraznil, že bychom neměli bránit lidem, kteří chtějí pracovat více, aby se na takové úpravě se svým zaměstnavatelem dohodli.
K otázkám rodinné politiky se Petr Nečas vyjádřil ve smyslu nutnosti zachování respektu k tradicím jednotlivých členských států i jednotlivých rodin, kterým by měla být zachována možnost volby řešení mateřské dovolené, s tím, že není možné hledat jedno společné řešení pro celou Unii. Tento princip vyznává české předsednictví i pro ostatní oblasti, nejen pro rodinnou politiku.