Regulace pracovního trhu prohlubuje nezaměstnanost

 

Mgr. Ota Klekner | 23/9/2011 | Témata: Evropská pracovní doba, Sociální politika, Uznávání kvalifikací.

Regulace pracovního trhu prohlubuje nezaměstnanostV rámci stáže, kterou jsem měl možnost absolvovat v měsíci září v kanceláři europoslance pana MUDr. Milana Cabrnocha, jsem byl přítomen několika jednání výboru Zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu. Při přípravě na tato jednání se mi do rukou dostal článek Jamese J. Heckmana z University of Chicago volně přeložený jako "Zázrak na trhu práce" publikovaný již v roce 2003. Překvapilo mě, jak osm let starý text může být aktuální.

Evropská unie pod záminkou prosazování blahobytu občanů členských států stále pokračuje v politice známé z padesátých a šedesátých let minulého století. Tento postup lze ospravedlnit principy, na kterých je Evropská unie založena, a vedl v minulosti k prosazení mnoha výhod pro občany působící na trhu práce a vzniku složitých systémů sítí sociálního zabezpečení. Fakticky jde o prosazování jistot a snižování rizik.

Jakákoliv regulací prosazená akce, ať už mluvíme o minimální mzdě, odborech vyjednávajících úrovně mezd nebo výpovědních důvodech, však vždy vedla k reakci. Tou je vyšší nezaměstnanost, nižší produktivita ve výrobě a růst ceny práce pro zaměstnavatele. Výsledkem regulace je tak snížení flexibility pracovního trhu, který těžkopádně reaguje na dynamický vývoj proměnné a špatně předvídatelné světové ekonomiky. Tento trend je zvlášť patrný v době pokračující ekonomické krize.

Výbor pro zaměstnanost Evropské komise již delší dobu marně hledá schůdnou evropskou cestu, která by vytvořila nová pracovní místa a zároveň by vyhovovala politice harmonizace. Dle mého názoru by se mohl inspirovat právě myšlenkami pana Heckmana, který se ve svém článku přimlouvá za nižší míru regulace, zdanění a byrokracie. Naopak navrhuje zaměřit se na vyšší flexibilitu, individualizaci a možnost volby ve vztazích zaměstnanec - zaměstnavatel, zejména podporou částečných pracovních úvazků, práce z domova, práce po telefonu, krátkodobých stáží atp. Dále podporuje zaměřit se na příležitosti, které se členským státům nabízejí na místní úrovni, tedy využít k oživení pracovního trhu podporu místních odlišností v potřebách občanů členských států. Politika podporování odlišností vedoucí k obohacení celku přitom Evropské unii není neznámá.

Ten, kdo bude schopen a ochoten riskovat a reagovat flexibilně na měnící se situaci ve světě, bude úspěšný. Centrální regulací pravidel bez rychlého přizpůsobení se aktuálnímu vývoji a místním podmínkám pracovního trhu členských států a bez podpory vytěžování místních příležitostí není možné změnit současný trend neochoty investovat do lidských zdrojů. Přitom právě kvalifikované lidské zdroje správně umístěné a ve správnou dobu využívané jsou jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého pohledu řešením prohlubující se nezaměstnanosti v členských státech.

Mgr. Ota Klekner

Zdroj:
The Labour Market and the Job Miracle, James J. Heckman, Volume (Year): 4 (2003)
Issue (Month): 2 (October) Pages: 29-48, zveřejněno na: http://www.cesifo-group.de/portal/pls/portal/docs/1/1207784.PDF

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt