Schůzka poslanecké iniciativy k prevenci rakoviny děložního čípku

 

Michaela Plonquet Straková | 4/6/2008 | Témata: Z deníku poslance, Zdravotnictví.

Schůzka poslanecké iniciativy k prevenci rakoviny děložního čípku Dne 15. května na podnět MUDr. Milana Cabrnocha, poslance Evropského parlamentu a MUDr. Dagmar Molendové, poslankyně Parlamentu ČR uskutečnilo setkání poslankyň Parlamentu ČR k problematice prevence rakoviny děložního čípku.

Cílem setkání bylo vytvořit poslaneckou skupinu, která by se rakovině děložního čípku věnovala souvisle.

Přítomni byli i Ing. Vladimíra Lesenská, poslankyně Parlamentu ČR (ČSSD), PaedDr. Jana Rybínová, poslankyně Parlamentu ČR (ODS), MUDr. Ivan Reich, soukromý gynekolog, Doc. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2.LF UK a FN Motol, RNDr. Ruth Tachezy, Národní referenční laboratoř pro papillomaviry, ÚHKT.

MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec EP, během své prezentace poukázal na fakt, že rakovina děložního čípku je prvním typem rakoviny, jemuž opravdu umíme předejít a to kombinací kvalitního screeningu a očkování. Dále představil zájmovou skupinu proti rakovině děložního čípku, jejímž členem je na půdě Evropského parlamentu a která ho inspirovala k přenesení této aktivity k nám.

RNDr. Ruth Tachezy z Národní referenční laboratoře pro papillomaviry, Ústav hematologie a krevní transfuze, poté prezentovala problematiku rakoviny děložního čípku z virologického hlediska. Proti rakovině děložního čípku existuje vakcinace - vakcíny jsou bezpečné a silně imunogenní a pokud jsou aplikované před zahájením pohlavního styku, jsou stoprocentně účinné. Kdybychom podle RNDr. Tachezy zkombinovali vakcinaci s kvalitním screeningem (jehož zavedení by předcházel vznik screeningového a vakcinačního registru), z výsledků by profitovala celá společnost.

Doc. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2.Lékařské Fakulty UK a FN Motol - Praha, během svého příspěvku poukázal na fakt, že žádnému jinému zhoubnému karcinomu nelze předcházet tak snadno, jako právě karcinomu děložního čípku. Kvalitní screening je dle něj nákladná záležitost, která ale může docílit snížení incidence i mortality. Nutností je jasně organizovaný systém kontrol a aktivní zvaní pacientek ke screeningu mimo běžné preventivní gynekologické prohlídky. Druhým krokem směrem ke zlepšení stávající situace potom musí být lepší vybavení laboratoří.

MUDr. Milan Cabrnoch na prezentace navázal myšlenkou, že jednou z cest, jak změnit stávající situaci, by mohlo být zvýšení informovanosti žen. Bylo by na ženách samotných, aby vyvíjely tlak na své gynekology a nutily je k provádění kvalitních vyšetření.

Poslankyně Parlamentu ČR MUDr. Dagmar Molendová, která je původním povoláním onkoložka, zdůraznila, že nemoc nezasahuje jen konkrétní ženy, ale i jejich okolí a rodiny. Kvalitu screeningu podle ní nezlepšíme bez kvalitního vybavení laboratoří. Paní poslankyně se také přiklonila ke zvýšení informovanosti žen.

Závěrem se přítomní shodli, že se problematice prevence rakoviny děložního čípku budou nadále společně věnovat. Prvním krokem zájmové skupiny bude navázání spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Související:

Michaela Plonquet Straková
             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt