Tisková konference: Směrnice o pracovní době

 

| 19/4/2005 | Témata: Evropská pracovní doba.

Tisková konferencePoslanec Evropského parlamentu MUDr. Milan Cabrnoch se zúčastnil tiskové konference, organizované britským poslancem EP Philipem Bushill-Matthewsem, k tématu "Novela směrnice o některých aspektech úpravy pracovní doby". Tiskové konference v Evropském parlamentu se zúčastnil také rakouský poslanec Paul Rubig, švédská poslankyně Anna Ibrisagic, zástupce anglického FPB (Forum for Private Business) a Mario MĂĽller, zástupce EuroCommerce. Účastníci tiskové konference vyjádřili své postoje k právě projednávané novelizaci směrnice o některých aspektech úpravy pracovní doby.

Stanovisko k návrhu novely směrnice o pracovní době

Neznám žádný důvod pro regulaci pracovní doby na úrovni Evropské unie. Každá regulace, která omezuje nebo znemožňuje svobodnou dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem snižuje zaměstnanost a konkurenceschopnost.

Některé země regulují pracovní dobu přísněji a znevýhodňují své podniky i zaměstnance. Namísto liberalizace vlastního prostředí usilují cestou regulace na úrovni Evropské Unie zhoršit podmínky pro podnikání i v ostatních zemích. Liberální podnikatelské prostředí popisují obvykle jako sociální dumping.

Souhlasím plně s návrhem Komise aby neaktivní doba pohotovosti nebyla započtena do limitu maximální týdenní pracovní doby. Započtení celé doby pohotovosti vyvolá umělou potřebu dalších zaměstnanců. V případě České republiky bude například ve zdravotnictví scházet několik tisíc lékařů. Tato potřeba je umělá, ve skutečnosti kromě směrnice o pracovní době nikdo jiný tyto chybějící lékaře nepostrádá.

Philip Bushill-Matthews a Milan Cabrnoch Poslanci EP: Philip Bushill-Matthews (nalevo) a Milan Cabrnoch

Pokud nebude směrnice liberalizována, bude se zdravotnictví muset s problémem vypořádat. Není pravděpodobné, že pro naplnění směrnice nemocnice zaměstnají další lékaře. Stejně tak není pravděpodobné, že kvůli nedostatku lékařů uzavřeme některé dnes fungující nemocnice. Vzhledem k tomu, že se pracovní doba nesčítá pro více zaměstnavatelů, budou si nemocnice pravděpodobně vyměňovat lékaře mezi sebou.

Lékaři tak budou sloužit stejné množství hodin, ale část z nich se budou starat o pacienty na cizím pracovišti, tedy o pacienty, které neznají. Dojde tak bezpochyby k poklesu kvality zdravotní péče.

V České republice není možné využít opt-out. Přesto budu tento liberální mechanismus podporovat. Pokud novela směrnice umožní opt-out využívat, budou i zaměstnanci a zaměstnavatelé v České republice usilovat o jeho ukotvení v české legislativě.

stanovisko ke stačení (download):
Česky [PDF, 46kB]
English [PDF, 24kB]

Deutsch [PDF, 24kB]

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt