zdravky | 20/12/2011 | Témata: Média a rozhovory.
Takovou spekulaci jednoznačně vylučuji! Ačkoli nejsem přímo členkou zdravotního výboru Evropského parlamentu (EP), projednávání tohoto návrhu jsem se osobně účastnila a mohu potvrdit, že poslanec Cabrnoch opakovaně svůj vztah k projektu zdravotních knížek v ČR zdůrazňoval. Pokud vím, byl jedním z předkladatelů patentu v této věci dávno před svým zvolením do EP. Je-li nyní kritizován, nejde o nic jiného než o politický boj, kdy se jedni snaží očernit své politické protivníky. To je bohužel stále častější nejen v EP.
V politice, kde oba shodou okolností působíme od roku 1998, se s MUDr. Cabrnochem zásadně rozcházíme a v EP reprezentujeme zcela odlišné politické strany s odlišným programem, zejména ve vztahu k dalšímu rozvoji Evropské unie. Nesouhlasím s euroskeptickým postojem ODS a Milan Cabrnoch je jedním z jeho představitelů. Spíše než o spolupráci by šlo v našem případě mluvit o dlouholetém sporu. Ale v případě směrnice o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči jde o jeden z mála příkladů, kdy prosazujeme společný názor - chceme dosáhnout co nejlepších pravidel pro to, aby se občané EU mohli léčit v různých zemích a dostávali nejlepší možnou péči. Společně jsme s poslancem Cabrnochem připravovali pozměňovací návrhy, mohu proto jednoznačně vyloučit jakýkoli jeho konflikt zájmů. Soudím, že poslanec Cabrnoch své povinnosti splnil.
Podle platného jednacího řádu Evropského parlamentu, přesněji jeho přílohy 1, článku 9, odstavce 1, musí každý poslanec EP předložit každý rok osobní prohlášení, které obsahuje informace:
a) o jeho profesních činnostech nebo jiných placených funkcích nebo činnostech,
b) o jakékoli odměně, kterou poslanec dostává za výkon mandátu v jiném parlamentu,
c) o jakékoli finanční, personální nebo materiální podpoře, které se mu dostává vedle podpory EP a kterou mu v souvislosti s jeho politickou činností poskytují třetí strany, jejichž totožnost musí být uvedena.
Jak je snad z citace každému zřejmé, předložení přehledu cenných papírů vlastněných poslancem EP mezi těmito povinnostmi není.
Podobných projektů existuje v EU celá řada. Evropská komise dlouhodobě a soustavně podporuje vzájemnou výměnu informací mezi jednotlivými zeměmi. Klíčovým tématem je interoperabilita, tedy vytvoření takového prostředí, ve kterém budou zdravotní informace z jedné země srozumitelné a čitelné v jiných zemích.
Český projekt zdravotních knížek je v EU hodnocen pozitivně. Podobně jako jiné podobné systémy je zásadní jeho přijetí lékaři. Ti zatím nejsou připraveni s podobnými systémy spolupracovat. Obávají se otevřít své záznamy jak pacientům, tak i jiným lékařům. Na druhé straně pro pacienty přináší sdílení informací kvalitnější zdravotní péči a pro pojišťovny mnohem větší přehled o tom, za jakou péči vydávají peníze svých pojištěnců.