Umíme spočítat nezaměstnanost?

 

| 27/1/2013 | Témata: Česká republika, Sociální politika.

Nezaměstnanost roste, v České republice zatím méně než v jiných, donedávna “vzorných” členských zemích EU. Namísto prosazení účinných řešení se země soustředí na statistiky a analýzy. Česká republika se zapojuje.

Nově budou dva státní úřady měřit nezaměstnanost dvěma různými způsoby. Ani jeden z nich není plně kompatibilní s tím, jak měří nezaměstnanost evropské instituce či jiné země. Nadále tak budeme mít čísla, která nepůjde srovnávat s obdobnými čísly z jiných zemí. Nově ztratíme možnost porovnávat aktuální nezaměstnanost s nezaměstnaností historickou.

To nám však nemusí zásadně vadit. Co vlastně procenta nezaměstnaných říkají? Je počet lidí určité věkové skupiny, kteří nepracují, ač by mohli? Asi ne, protože někteří pracovat nechtějí, možná ani nemusí. Udává nezaměstnanost počet těch, kdo se zaregistrovali na pracovním úřadu? Co bylo důvodem jejich registrace? Chtějí skutečně pracovat, nebo žádají dávky a pracovat ve skutečnosti nechtějí (nebo pracují načerno)? Kolik z nich se na pracovní úřad přihlásili jen proto, aby za ně stát uhradil zdravotní a sociální pojištění? Je nezaměstnanost podíl těch, kdo nepracují na těch, kdo pracují, nebo podíl těch, kdo hledají práci na celkovém počtu osob určité věkové skupiny? Kdo to víte?

Více než (více či méně nesrozumitelné) statistiky potřebujeme účinné řešení. Je jím na prvním místě podpora vzdělávání, včetně získávání praktických dovedností, včetně celoživotního vzdělávání ve všech věkových kategoriích, včetně prvních pracovních zkušeností absolventů. Na stejném prvním místě je to modernizace pracovně právních vztahů směrem k jejich maximální pružnosti. Pružné pracovně právní vztahy a respekt ke svobodné smlouvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem dovolí vytvořit nová pracovní místa i v situaci, kdy zaměstnavatel nemá jistotu, že bud mít pro pracovníky práci “navždy”. Flexibilní pracovní právo umožní najít práci i matkám na mateřské, zdravotně postiženým, osobám pečujícím o děti či o seniory, stejně jako starším pracovníkům.

Aktivní politika zaměstnanosti stojí na vytváření legislativních podmínek a na aktivních motivacích, více v oblasti daňových zvýhodnění, než v korupci indukujících a podporujících dotacích a grantech.

MUDr. Milan CABRNOCH, ODS
poslanec Evropského parlamentu
Praha, 25. ledna 2013

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt