admin | 19/1/2010 | Témata: Občanská demokratická strana, Vize 2020.
Stínový ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas uvedl, že dlouhověkost a ekonomická výkonnost jsou východiska pro nastavení sociálního systému. Ročně odchází do penze 40.000 osob, což není malé číslo a je nutné s tímto faktem pracovat. Sociální systém má být adresný, motivovat k výkonnosti a musí být založen na solidaritě odpovědných, kteří se umí postarat nejen o sebe. Lidé by měli mít možnost postarat se sami o sebe a jednou z cest jak jim k tomu pomoci je prosazení větší flexibility pracovních úvazků a pracovního práva vůbec.
Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů, definoval důchodový systém jako institucionalizovanou mezigenerační směnu závislou na výši HDP. Ideální důchodová reforma by měla být finančně udržitelná a nezvýšit daňové zatížení ani distorzi trhu práce. To nejlepší, co lze pro vyrovnaný sociální systém udělat je zajistit vysokou zaměstnanost.
Ekonom Miroslav Zámečník promluvil o fiskální udržitelnosti a sociální politice.
Vladimír Bezděk, generální ředitel AEGON ve své prezentaci upozornil na obecné sociologické faktory, které mohou do budoucna sociální systém ovlivnit. Jde zejména o to, jak budeme motivovat mladé lidi, kterým nic nebrání ve volném pohybu po světě, aby zůstali v České republice, platili zde daně a drželi sociální systém v chodu.
Petr Bezouška, proděkan Právnické fakulty Západočeské univerzity, promluvil o nezbytnosti reformy pracovního práva směrem ke střídmosti a k flexibilitě, tak aby zaměstnavatel a zaměstnanec měli možnost vyjednat si individuální podmínky ať už prostřednictvím pracovní či kolektivní smlouvy. Pracovní právo by nemělo chránit zaměstnavatele nebo zaměstnance, ale pracovní poměr samotný.
Milan Cabrnoch navázal na prezentaci Petra Nečase a věnoval se tématu moderní sociální systém z hlediska dlouhověkosti. Dlouhověkost je velká příležitost a bylo by chybou vnímat prodlužování života jinak než jako úspěch. Milan Cabrnoch představil brožuru Dlouhověkost, která obsahuje teze shromážděné během diskuze předních odborníků a představitelů ODS. Upozornil, že ODS se málo věnuje starším spoluobčanům, přestože představují silný voličský potenciál. Mělo by být podporováno společenské uplatnění seniorů prostřednictvím celoživotního vzdělávání a neomezeným přístupem na pracovní trh a také budováním mezigenerační solidarity. Milan Cabrnoch dále promluvil o dlouhodobé péči, o nutnosti podpory neformálních pečovatelů a propojení zdravotní a sociální péče. Dlouhodobá péče by měla být individualizovaná a dostupná, nejen v Praze, ale i na venkově.
Vojtěch Bellinger z univerzity v Haidelbergu promluvil o historii a možnostech vývoje rodinné politiky.
Jan Lorman, předseda občanského sdružení Život90 upozornil alarmující případy zneužívání a týrání seniorů a také na prudký nárůst sebevražd ve vyšším věku, který je způsoben ztrátou smyslu života a pocitem nepotřebnosti. Je nutné nevylučovat seniory ze společnosti a poskytnout jim možnost sebeuplatnění.
Lenka Kohoutová, předsedkyně Nadačního fondu pro zaměstnávání zdravotně postižených promluvila, jak jinak, o problematice zaměstnávání zdravotně postižených. Velmi palčivý problém, a nejen v zaměstnávání zdravotně postižných je nejistá podpora státu a stále se měnící podmínky. Stát potřebuje co nejvíce daňových poplatníků a měl by zaměstnávání zdravotně postižených podporovat.
V závěrečné diskuzi došlo na zneužívání sociálních dávek, rodinnou politiku i majetkové právo. Mirek Topolánek ve svém závěrečném slově zdůraznil solidaritu odpovědných jako základní ideu sociální politiky ODS.
Související: