Volný pohyb osob a zdravotní péče v EU

 

| 19/6/2007 | Témata: Z deníku poslance, Pohyb pacientů, eHealth.

Volný pohyb osob a zdravotní péče v EUDne 14. června 2007 se v Evropském parlamentu pod záštitou MUDr. Milana Cabrnocha uskutečnil kulatý stůl o mobilitě občanů nazvaný Dostupnost kvalitní zdravotní péče jako podmínka volného pohybu osob v rámci Evropské unie.

Mezi účastníky byli především experti zabývající se zdravotnictvím od zástupců evropských lékařských svazů, přes firmy produkující zdravotnický software až po zástupce zdravotních pojišťoven a reprezentanty pacientských organizací.

Účastníky přivítal a následně celou diskuzi moderoval D. Karl A. Stroetmann z německého institutu Empirica, který se mimo jiné zabývá výzkumem a konzultacemi v oblasti zdravotních systémů.

MUDr. Milan Cabrnoch, jako první přednášející, uvedl, že volný pohyb osob je jedním ze základních kamenů Evropské unie, přináší více pracovních příležitostí, zvyšuje soudržnost a konkurenceschopnost. Abychom podpořili volný pohyb osob musíme zaručit dostupnost zdravotní péče vysoké kvality kdekoliv v Evropě a vyjasnit podmínky za jakých bude přeshraniční zdravotní péče poskytována zejména s ohledem na proplácení poskytnuté péče a výměnu informací mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami. Především je nezbytné poskytnout informace pacientům o jejich právech a povinnostech o jejich nemoci a organizaci systému zdravotní péče. Skvělým nástrojem pro výměnu informací ať už mezi lékaři a zdravotnickými zařízeními, či mezi poskytovateli zdravotní péče a pojišťovnami nebo jako prostředek informování pacientů jsou řešení v oblasti eHealth.

Závěrem Milan Cabrnoch nastínil další postup pro vytvoření politického tlaku na prosazení nástrojů eHealth. V nejbližší době by měla být vytvořena neformální skupina poslanců Evropského parlamentu zabývající se eHealth, která by měla předložit písemné prohlášení o eHealth a prohloubit spolupráci s komisí a všemi příslušnými organizacemi. Na podzim je plánováno veřejné slyšení o eHealth, které naváže na dnešní kulatý stůl.

Jako druhý řečník promluvila paní Hildrun Sundseth, ředitelka evropských záležitostí Evropského svazu onkologických pacientů. Úvodem krátce představila pacientský svaz, jehož cílem je prosazování práv pacientů napříč Evropou, podpora výzkumu rakoviny a zajištění včasného přístupu k terapii kdekoliv v Evropě. Dále upozornila, že je nutné vytvořit finančně udržitelné zdravotní systémy, ve kterých budou všichni obyvatelé Evropské unie moci čerpat kvalitní zdravotní péči. V současnosti se pacienti v rámci přeshraničního poskytování zdravotní péče potýkají zejména s nejistotou proplacení nákladů, s jazykovou bariérou, nedostatkem informací a chybějícím právním rámcem. Dále paní Sundseth zdůraznila, že Evropský svaz onkologických pacientů podporuje elektronický přenos zdravotních informací pacienta a rovněž jeho elektronickou identifikaci. Také poukázala na možnosti, které mobilita pacientů přináší a to zejména na možnost vytvoření evropských center excelence, kde by díky centralizaci mohla být poskytována zdravotní péče nejvyšší kvality, např. pacientům se vzácnými onemocněními. Závěrem upozornila, že pacienti očekávají především lepší přístup k informacím a jasnější právní prostředí.

Poslední prezentaci, nazvanou Aktivity EU v oblasti eHealth na podporu mobility pacientů přednesl Ilias Iakovidis zástupce ředitele pro informační technologie ve zdravotnictví z generálního ředitelství pro Informační společnost a média Evropské komise. Úvodem popsal výzvy, kterým čelí evropské zdravotní systémy, tedy stárnutí populace, narůst nákladů, zejména na dlouhodobou péči, zvyšující se očekávání a mobilita pacientů. Dále představil pacientsky orientovanou vizi Evropské komise, která vznikla v roce 1994 a jejíž součástí je elektronická dokumentace pacienta a sdílení informací v rámci jednotlivých regionů či států. V poslední době byla do koncepce Evropské komise začleněna nutnost propojení regionálních informačních systémů a podpora inovací v oblasti eHealth. Pilotní projekty roku 2007 jsou zaměřeny na elektronické záznamy pacienta a ePreskripci. Ilias Iakovidis rovněž upozornil na významné úspory, které přináší využití nástrojů eHealth.

V následné panelové diskuzi vystoupili: Anne Sophie Parent z Evropské platformy seniorů, která prezentovala perspektivu pacientů a kritizovala komisi za pomalý pokrok, Svetla Tsolova z Centra evropských politických studií, která stručně představila eHealth koncepce v jednotlivých členských státech a zdůraznila obtížnou dostupnost informací, Ilaria Passarani z Evropské organizace spotřebitelů, reagovala na řečené z pozice občana, kterému především chybí informace, Nicolas Luc z Belgického úřadu veřejného zdraví, který prezentoval belgickou zkušenost s eHealth, Benny Ginmann zástupce společnosti Intel a Jan MĂĽhlfait, předseda Microsoft Evropa představili pozici průmyslu, ocenili výzvu Iliase Iakovidise k inovacím a vyjádřili vůli spolupracovat na rozvoji eHealth, Tomáš Mládek, zástupce společnosti IZIP krátce představil situaci České republiky a Frederic Destrebecq z Evropského svazu lékařských specialistů informoval o pozici lékařů. Dále v diskuzi promluvil René Kripps z Lucemburska, který představil specifickou situaci lucemburského zdravotnictví, které je vzhledem ke své geografii dost závislé na přeshraničním poskytování zdravotní péče a také Hans Willi Schemken z německé zdravotní pojišťovny AOK.

Kulatý stůl oficiálně uzavřel poslanec Milan Cabrnoch, který všem účastníkům poděkoval za účast i bohatou diskuzi a vyjádřil přání, že toto setkání je začátkem spolupráce, která povede k aplikaci eHealth a především ke zlepšení kvality zdravotní péče v Evropě.

Eva Moravcová

Ke stažení:

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt