Vystoupení Milana Cabrnocha na plenárním zasedání EP

 

| 19/1/2011 | Témata: Evropský parlament, Směrnice o službách.

Vystoupení na plénu k návrhu směrnice týkajícím se humánních léčivých přípravkůVážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dnes jsou tomu přesně 2 roky 6 měsíců a 16 dní, co Evropská komise předložila dlouho očekávaný návrh o právech pacientů v přeshraniční zdravotní péči.

Jeho historie se však píše už dávno předtím, kdy byla tato problematika původně součástí návrhu směrnice o službách.

I dnes se potvrzuje, jak velkou chybou bylo zdravotní služby ze směrnice o službách vyčlenit.

Nesmíme zapomínat, že projednávaná směrnice řeší pouze práva pacientů, a otázka volného pohybu zdravotních služeb v EU zůstává neřešena.

Zdravotní systémy v členských státech jsou sice založeny na stejných obecných hodnotách, ale ve skutečnosti je organizace poskytování zdravotní péče v jednotlivých členských státech velice rozdílná.

Text, o kterém budeme dnes hlasovat a který podpořím, je velkým kompromisem mezi právy občanů, pacientů, a obavami vlád členských zemí.

I přes mnoho ústupků a protivenství je předložený návrh malým, ale důležitým krokem vpřed.

Navrhované směrnice vyjasňuje, byť ne dokonale, práva pacientů při čerpání péče v zahraničí.

Zajišťuje občanům přístup k informacím o čerpání zdravotní péče v zahraničí.

Směrnice v souladu s principy subsidiarity plně potvrzuje výhradní odpovědnost vlád členských zemí za organizaci a financování zdravotnictví, za kvalitu, bezpečnost a dostupnost zdravotní péče na jejich území.

Návrh dává členským zemím možnost určit pravidla, podle kterých musí občan požádat ještě před čerpáním lůžkové péče v zahraničí o souhlas.

Směrnice také obecně definuje pravidla úhrady péče čerpané v zahraničí.


Vedle těchto hlavních témat řeší návrh směrnice ještě další vedlejší, ale důležité oblasti.

Sdílení informací a zkušeností při zavádění nových technologií ve zdravotnictví mezi členskými zeměmi, koordinace péče o osoby trpící vzácnými nemocemi a spolupráce v oblasti využívání informačních a komunikačních technologií při péči o zdraví.

Jde také o historický okamžik prvního zakotvení spolupráce členských států v oblasti elektronického zdravotnictví (eHealth), a to nejen za účelem zajištění kontinuity péče o pacienta a jeho bezpečnosti (př. sdílením informací a údajů o jeho zdravotním stavu) ale také formou podpory spolupráce členských států při účinném využívání lékařských informací v zájmu veřejného zdraví a výzkumu.

Dosáhli jsme toho, že všechny informace o přeshraniční zdravotní péči budou občanům dostupné elektronicky, na internetu.

Občan, který jde čerpat zdravotní péči v zahraničí, má právo získat všechny zdravotní informace i v elektronické formě, stejně tak jako má právo získat informace o péči v zahraničí poskytnuté.

Evropská komise dostala úkol řídit a koordinovat práci na vytvoření evropských datových standardů pro souhrnné zdravotní informace a pro elektronickou identifikaci osob ve zdravotnictví.


Vážení přítomní,

nerad bych se zde zaobíral jednotlivými dílčími oblastmi návrhu, nad nimiž se diskuse nesly již příliš dlouho. Dovolte mi proto tento okamžik zhodnotit předložený návrh s dostatečným odstupem a nadhledem, jako malý kousek legislativy v historii EU, ale velký krok do budoucna směrem k právům pacientů v Evropě.


Navíc, při stávajících možnostech Evropské komise zhodnotit fungování přeshraniční zdravotní péče a realizaci navržených ustanovení tohoto návrhu v praxi každé tři roky lze s nadějí očekávat, že nedostatky tohoto návrhu budou v budoucnu eliminovány.

MUDr. Milan Cabrnoch, 18. ledna 2011, plénum EP

             Přidej na Seznam

© 1999-2012 Milan Cabrnoch | webmaster@cabrnoch.cz | RSS | design: ESMEDIA a.s. | cms: b2evolution | kontakt